HBC Elba Ústí nad Labem vs HBC Hradec Králové 1988

Datum a čas konání: 16.11.2019 14:00
Místo: Ústí nad Labem

Piráti derby je naše!

Krásné nedělní dopoledne svedlo proti sobě dva východočeské celky, kteří momentálně okupují čelní příčky extraligové tabulky. Na programu bylo klasické derby mezi Hradcem a Pardubicemi, tedy zápas, který nikdy nepostrádá náboj, tempo a emoce. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Snad i proto dorazila do areálu hokejbalového hřiště početná návštěva. Ta nakonec viděla v divokém zápase výhru domácích 6:4.

Zajímavá byla předzápasová bilance obou týmů, vždyť Pardubice do neděle v 6 odehraných duelech nepoznali hořkost porážky, Piráti podlehli pouze Sudoměřicím.

Pikantní bylo derby zejména pro Ondřeje Březinu, který je v Hradci na hostování právě z Pardubic, kde byl v minulých sezónách jednou z nejvýraznějších tváří a tahounů Mašíkova výběru.

Utkání začalo zostra jak se na derby sluš a patří. První nebezpečnou střelu zaznamenali domácí, ale Foršt dobře zasáhl lapačkou. To na druhé straně skončila první vážnější akce brankou, když Bílý našel na pravém kruhu Krejčího a jeho rána se i přes teč domácího brankáře dostala až do branky. V přesilové hře Pardubic mohlo být pro domácí ještě hůř, ale Brykner nakonec schoval míček pod lapačkou.

A tak udeřilo v přesilovce na druhé straně. Fanderlík našel Šimůnka, ten na nic nečekal a rychlým švihem vymetl pavučinky v růžku Forštovy branky. Už za minutu ale opět měli navrch hráči v modrém. Vlasák ukázal svou sílu v souboji s jedním z beků, dokázal se obtočit kolem branky a bekhendem zamířil ke vzdálenější tyči nad Bryknerovu lapačku.

Ani tohle vedení ale nevydrželo do první pauzy. Po závaru před Forštem se nejlépe zorientoval Petr Šimek a pohotově pod padajícím gólmanem zasunul míček za jeho záda.

Zápas neztrácel tempo ani ve druhé třetině a na hřišti se stále něco dělo. V 21.minutě nejprve Bílého ránu z první zastavil beton domácího brankáře, následně došlo k faulu a z protútoku při signalizované výhodě skóroval tvrdou ranou Patrik Mitra a poprvé tak poslal do vedení domácí tým. Strkanice a vyloučení byly na denním pořádku. Novotného vyloučení potrestal brankou na 4:2 Petr Šimek, pro kterého to byla již druhá branka zápasu. Jakub Svoboda jej našel z rohu hřiště a Šimek rychle zakončil mimo dosah Foršta.

Krátce po začátku třetí části si piráti zahráli další přesilovou hru. V ní dostal nabito kapitán Petr Novák a jeho tvrdý projektil si našel popáté cestu za záda gólmana Autoskla. Pardubičtí se snažili s výsledkem ještě něco udělat. Dostali se do několika slibných střeleckých příležitostí, ale snížit se jim nepodařilo. Velkou šanci měl Janeček, ale ani on na Bryknera nevyzrál.

V 41.minutě dostali hosté k dispozici přesilovou hru 5 na 3, která měla trvat celé 2 minuty. Tu navíc trenér Mašík vylepšil tím, že odvolal svého brankáře a jeho svěřenci nakonec tuto doslova dvojnásobnou výhodu dokázali využít ke gólu, když se z dorážky prosadil Pavel Kubeš, který měl v tu chvíli za sebou i bitku a ostrý souboj s Jiříkem.

Necelou půlminutu před koncem se kolem mantinelu protáhl Bílý a zblízka poslal Bryknerovi kolem hlavy "laser shot", který se zastavil až o horní síťku jeho branky. Zároveň tak vykřesal pro hráče s koněm na dresech alespoň malou jiskřičku naděje na vyrovnání. Tu však definitivně uhasil a bohatý gólový účet utkání završil Jakub Svoboda, který trefil prázdnou branku.

Hradec Králové tak ukončil letošní neporazitelnost pardubických hokejbalistů a připsal si v divácky velice atraktivním derby cenné vítězství, které jej udrželo na průběžně 5.pozici extraligové tabulky.

----------------------------------------------------------------------------

Nejlepším hráčem utkání na straně domácích byl spoluhráči i přes 4 inkasované branky zvolen brankář Petr Brykner, který k zápasu řekl:

"Jsem rád, že se nám podařilo navázat na výkon, který jsme předvedli na Lužinách. Byli jsme aktivní, měli jsme dost šancí a dle mého jsme dnes vyhráli zaslouženě, byli jsme obětaví. Všichni hráli na hraně svých možností. Pardubice jsou velmi těžký soupeř, mají výrazné individuality a skvělé přesilovky a tak si každé výhry nad nimi nesmírně cením. Škoda, že jsme si závěr nedokázali pohlídat s větším klidem, ale to je jen malinká "kaňka", která nám nemůže pokazit celkový dojem z výborného výkonu. Spoluhráči mě označili našim nejlepším hráčem v zápase, který osobně určitě nebudu řadit k nejpovedenějším, ale je to hlavně jejich zásluha, že jsme derby zvládli i přesto vítězně. Musíme pracovat pořád stejně, být pokorní a věřit, že se nám bude i dál dařit sbírat body."

Branky a nahrávky: 8. Šimůnek (Fandrlík), 11. Šimek (Lux), 21. Mitra (Svoboda), 27. Šimek (Svoboda), 31. Novák (Jiřík), 45. Svoboda (Fanderlík) – 3. Krejčí (Bílý), 9. Vlasák (Förstl, Mokříž), 42. Kubeš (Förstl), 45. Bílý (Krejčí, Filip)

HBC Hradec Králové 1988: Brykner (Vaněk) – Šimek, Fanderlík, Jiřík, Škoda, Doležal, Hrubý, Ježek – Svoboda, Březina, Lux, Tesař, Novák, Malý, Běloušek, Šimůnek, Mitra, Krejčík, Fiedler

HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice: Foršt (Stárek) – Novotný, Kvapil, Filip, Krejčí, Mokříž, Bucek, Turyna, Školoudík – Moravec, Zajíček, Kohoutek, Bílý, Kubeš, Blažek, Vlasák, Förstl, Strouhal, Janeček