HBC Hradec Králové 1988

Příští zápas

HBC Hradec Králové 1988 vs TJ Snack Dobřany

Datum a čas konání: 29.2.2020 13:30

Petr Novák: "Ten sport miluju"

Petr Novák: "Ten sport miluju"

K rozhovoru jsme tentokrát pozvali jednu z legend našeho sportu a člověka, který je již neodmyslitelně spjatý s hradeckým hokejbalem. Aktuálně taky kapitána mužského A-týmu Petra Nováka. Zkušený hráč a bývalý reprezentant si v uplynulé sezóně vyzkoušel i roli hrajícího trenéra.Proč si znovu užívá pozici "řadového hráče" a co jej stále motivuje k tomu aby na sobě pracoval?

Ahoj Petře,

na úvod už taková klasická otázka "na rozehřátí" týkající se tvých hokejbalových začátků. Jak jsi se dostal k hokejbalu a jak dlouho se mu věnuješ?

"Tak k hokejbalu jsem se dostal přirozeně, pod balkonem bylo hokejbalove hřiště , každý víkend mě budil zvuk hokejek, takže nebyla jiná možnost než tam zajít a začít. Jak dlouho ? No, kolem sametové revoluce :) Starší vědí, mladým je to jedno-každopádně je to dávno".

Když se ohlédneš za svou bohatou a úspěšnou kariérou až do aktuálního bodu, tak kde vidíš největší milníky? Kdybys měl vypíchnout třeba 3 největší momenty. 

"Těch milníků bylo asi více. První titul v mládežnických kategoriích, první start za áčko, účast na MS U20 v Kralupech, pak možnost zahrát si Extraligu za Jokerit Chrudim, finále Extraligy mužů s Hradcem, vítězství v Evropském poháru s Hradcem, titul v Ústí a samozřejmě čtyři MS v mezi muži. Kdybych měl vybrat tři, tak je to titul v Champery na MS U20, tam se otevřel „velký“ svět hokejbalu. Pak baráž v Opavě, kdy jsme s úžasnou partou kluků dostali Hradec mezi elitu a mohli hrát doma na svém hřišti ligu. To byl náš sen. A samozřejmě Mistrovství Světa v Plzni 2009 a po dlouhé době zlatá výhra ještě k tomu doma."

Předpokládal jsem, že zlato z MS v Plzni bude v tom žebříčku hodně vysoko. Jak jej vnímáš teď s odstupem 10 let? Vzpomeneš si třeba i teď čas od času na zážitky spojené s turnajem, nebo už to jak se říká "odvál čas"?

"No, neodvál a jsem za to rád. Nedávno jsem pouštěl záběry z finále synovi, který teď prožívá období "hokejka" a pořád mě atakuje abych něco pouštěl :) Jinak mi to občas něco připomene. Kdykoliv jsem pracovně v Plzni tak to na mě hezky padne. Těch 14 dní tam bylo úžasných…servis, sranda, parta…Semifinále se Slovenskem, kdy jsme to opravdu otáčeli za 5 minut 12. Finále samozřejmě díky zlatému golu z prodloužení. Na Leoše Raka…Nicméně nesmazatelně se zapsaly i oslavy v tramvaji, plzeňských klubech a závěr s Pavlem Kubešem v prádelně hotelu. Na to bych třeba zapomenout chtěl, ale nejde to :)"

V hokejbale toho máš za sebou opravdu, opravdu mnoho. Prozraď nám, kde stále bereš motivaci pokračovat i přes velké časové vytížení nebo problémy se zdravím?

"Nedávno jsem o tom přemýšlel, proč vlastně. Práce je opravdu hodně, doma dvě úžasný děti a skvělá žena. Miluju čas trávený s nimi, ale důvody jsou vlastně dva. Za prvé potřebuju ventil, pot napětí, soutěžení a kabinu. A za druhé je to láska. Ten sport miluju, proto ho chci dělat, dělám. A protože tam nechci být trapnej tak makám a trénuju. Celé léto jsem vstával v 5:30 abych mohl v 6 trénovat a v 7 jet do práce, protože chci uspět a pomoci týmu. Žene mě to jak řekl Jarda: „Být ještě chvíli herec a ne divák“. Jel jsem ve středu z práce ze Slovenska a minimálně třetinu cesty jsem myslel na derby. Prostě jsem se těšil až jsem se sám sobě smál . Bude ti 37 a v hlavě to máš jak puberťák. Na druhou stranu je to přesně to co mě motivuje-srdce a hlava chtějí hrát."

Nyní už k aktuálnějším tématům. V loňské sezóně jsi působil střídavě v několika rolích. Zkusil sis taky pozici hrajícího trenéra, vedl jsi tréninky. Láká tě tahle pozice do budoucna a přemýšlíš třeba nad získáním trenérské licence?

"Loňská sezona byla složitá a já se k ni moc nechci vracet. Vůči týmu to nebylo ok a já na tom nesl svou vinu, ale to jsem kabině řekl a necháme to tak. Pozice hrajícího trenéra je špatná. Nejde dělat obojí takže buď trpíte vy nebo tým. Nejčastěji obojí, čili to už bych strašně nerad někdy praktikoval a doufám, že k tomu nedojde. O čisté trenéřině zatím neuvažuju. Jakmile jednou skončím na hřišti, tak budu dávat maximum času dětem, protože být s nima mě opravdu naplňuje a je to moje štěstí."

Letos se můžeš znovu soustředit pouze na roli hráče, je pro tebe tedy tahle pozice aktuálně příjemnější?

"Jak vyplývá z odpovědí minulých, jednoznačně ano a strašně si to užívám. Jsem blíž klukům, soustředím se na to. Ne na to jestli bude na tréninku brankář a kdo bude hrát přesilovky, ale na to jestli mám dost dlouhý kolík do násady a jak se pořádně zahřát a protáhnout. Jsem hrozně spokojený, nicméně jsem kapitán a můj cíl je, aby tým šlapal, fungoval spolu. Věřím , že to bude vidět i na hřišti, to je teď moje role."

Tým vede v letošní sezóně zkušený hokejový kouč Pavel Biegl. Jak se ti líbí spolupráce s ním a co se z tvého pohledu po jeho příchodu změnilo?

"No tak mně nejvíc vyhovuje to, že platí, jak jsme si to nastavili. Nebudu mu do ničeho mluvit a když trenér chce znát můj názor, zeptá se. Komunikujeme tak akorát a mě styl debat s ním at už je to nad hrou nebo hráči sedí. Jako trenéra ho uznávám, respektuju, má vynikající tréninky a já věřím, že nás může posunout. Po letech minulých, které byly divoké jsem hrozně rád, že Hradec ochutnává změnu. Ta není vždy nutně příjemná, ale to je dle mě přesně to co jsme potřebovali."

Byl jsi realizačním týmem jmenován kapitánem A-týmu pro letošní sezónu. Mění se pro tebe něco, pokud máš "C" na dresu?

"Jsem za to strašně rád. Vždycky to pro mě bylo zvláštní, když jsem měl céčko ať už v reprezentaci nebo v Hradci. Člověk má zodpovědnost dívat se nejen na sebe a svoje pocity, ale i pocity ostatních trochu z nadhledu tak, aby co nejlépe fungoval tým. Snažím se více vžít do kluků, poslouchat je, mluvit s nima a doufám, že to začíná být vidět. Jak jsem řekl, tým vloni nedostatkem komunikace a hlavně všemi těmi procesy, co se děly trpěl a má nárok na rehabilitaci. Zavedli jsme pár nových věcí a jsem moc rád, jak k tomu kluci přistoupili a věřím, že nám to pomůže být silnější."

Sezóna pro nás začala vítězstvím a zkompletováním zlatého hattricku na Českém poháru. Jak vnímáš tuhle soutěž a její současný formát? Je pro tebe zisk poháru stále něčím vyjímečným?

"Každé vítězství je skvělé, každý pohár do kabiny je důležitý pro klub, pro sebevědomí hráčů. Já ČP beru spíše jako přípravný turnaj, zajímá mě extraliga. Daleko více mě vyhovoval systém předchozí, kdy se hrálo celý rok průběžně a finalový turnaj byl opravdu vrcholem."

Aktuálně nám v tabulce soutěže patří 5.příčka, ale na konkurenty máme nějaké zápasy k dobru. Jsi spokojen s umístěním a herním projevem týmu?

"Jsem spokojený, ale ne uspokojený. Největší radost mám z toho jak kluci fungují a že se zlepšujeme. Navíc všichni vidíme jak moc velké a kde máme rezervy a pokud budeme ochotni na nich pracovat, bude to velmi dobré. Máme za sebou Kert, Letohrad, Ústí, Alfu tedy zápasy z kategorie těžších a bodovali jsme v nich a víme proč. Je na nás jak s tím budeme umět pracovat. Na nás starších pak je aby nedošlo k uspokojení."

Jak jsi říkal, tak v uplynulých zápasech se nám podařilo vyhrát na Lužinách a v derby doma porazit Pardubice. Bezpochyby jde o jedny z největších favoritů soutěže byť to tak třeba v případě Kertu aktuálně dle tabulky nevypadá. Jsou tedy pro tebe tyhle zápasy signálem, že jdeme správnou cestou?

"Ano, jak jsem napsal a nejduležitější na tom je injekce víry v to, že na to máme. To tým cítí a potřebuje. Víme, že máme na to hrát s každým. Výhry venku v Letohradě a derby jsou o to cennější, že jsme dotahovali. Kert nás zase 3x dorovnal což je dobrý ukazatel toho, že dokážeme těžké chvíle ustát a ještě přidat. Nicméně pořád platí, že je strašně moc rezerv a pokud se nebudeme scházet na tréninku a společně se zlepšovat, můžou přijít prohry a tato cenná vítězství budou k ničemu."

Na čem bychom podle tebe i přes vcelku povedený vstup do soutěže měli ještě zapracovat?

"Podle mě jsou to: chování na střídačce, koncentrace na svůj výkon, častá vyloučení , přesilovky a souhra v jednotlivých řadách."

S jakým umístěním by jsi byl spokojený po skončení základní části?

"Stanovili jsme si cíl, chceme začínat play off doma. Nakročeno máme celkem dobře, ale cesta to ještě bude dlouhá."

Stanovil sis pro sebe i nějaké osobní cíle do sezóny 2019/20?

"Dostat se co nejvíckrát do sestavy ne kvůli tomu, že jsem Novák. Nebýt na hřišti přítěž ale naopak být týmu prospěšný. Připravit se na Play off tak abych hrál dobře. A hlavně užít si každý trénink a malinko uklidit kabinu…fyzicky i psychicky :)"

Na závěr je něco co bys třeba chtěl vzkázat příznivcům hradeckého hokejbalu?

"Ať se nebojí přivést svoje děti na hokejbal. S mládeží se pracuje dobře a děti potřebují pohyb jako sůl. Ať se nebojí do nás investovat peníze :) Jsme malý sport, parta nadšenců, která to dělá zadarmo a chce zlepšovat podmínky a svůj čas a přijdou se podívat na zápas. Jsem přesvědčený, že je to bude bavit."

Děkuju za tvůj čas, ať se ti daří a drží se tě zdraví!

 

 

Diskuze

Události

29.02.2020 13:30
HBC Hradec Králové 1988 - TJ Snack Dobřany
07.03.2020 13:00
HBC Hradec Králové 1988 - SK Hokejbal Letohrad
14.03.2020 13:00
HBC Hradec Králové 1988 - HC Kert Park Praha
15.03.2020 13:00
HBC Hradec Králové 1988 - HbK Karviná

Najdete nás na Facebooku

Poslední zápas

TJ Kovo Praha
HBC Hradec Králové 1988
0:3
Podrobnosti

Střelci týmu

9 gólů

Pavel Malý

Nejbližší narozeniny

01.03.2020 Tomáš Jiřík (26)

Počet návštěv: 27422
Posledních 30 dnů: 1156 | Posledních 7 dnů: 321 | Poslední den: 30

© 2020 HBC Hradec Králové 1988 | Všechna práva vyhrazena | info@hokejbal-hk.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne