HBC Hradec Králové 1988

Příští zápas

"Hnacím motorem jsou pro mě parta a zážitky"

"Hnacím motorem jsou pro mě parta a zážitky"

Na naše otázky tentokrát odpovídal Jaroslav Tesař, který je dlouhodobě jedním ze základních kamenů hradeckého A-týmu a to nejen na hřišti, ale i v kabině. Zkušený útočník s vynikajícím citem pro hru v rozhovoru porovnal období, kdy se hrálo na asfaltovém povrchu, mluvil o tom, co jej i přes strasti běžného života pravidelně přivádí mezi mantinely a prozradil svůj předzápasový rituál.

Ahoj Jardo,

Začneme takovou "klasikou" na úvod. Jak dlouho se už hokejbalu věnuješ a jakou cestou jsi se k němu dostal?

"Hokejbalu se věnuji od roku 1999/2000 a přivedl mě k němu můj tehdejší spolužák ze základní školy Petr Chlumský."

Oblékl jsi někdy jiný než hradecký dres?

"V mládežnických kategoriích jsem oblékl dres Letohradu, který v tu dobu hrál extraligu žáků (v HK extraliga nebyla). Tehdy jsem ještě Jirkou Dostálem, Jakubem Novákem a ještě s někým (už si to nepamatuju) vždy nasedli na vlak a dojížděli na tréninky a zápasy."

V hokejbale už jsi toho zažil poměrně dost, máš navíc časově náročné zaměstnání a rodinu. Kde se v tobě stále bere chuť a motivace dál hrát, trénovat, trávit čas na hřišti?

"V Hradci je to hodně o „kabině“. Aspoň já to tak mám… Za tu dobu, co to hraju, prošlo kabinou spousty spoluhráčů, se kterými jsem zažil nespočet zážitků. Od „Sedmy“, kdy jsem jako malej kluk zažil „křest“ u Drenyho na chalupě, přes „zimní dřiny“ s Danem Nutilem na Rozárce a přilehlých kopcích, hraní finále s „delegát“ Vlašimí, vyhrání Evropského i Českého poháru, po rozcvičky se Sakim a zjištěním, že mám vlastně i jiný svaly než stehenní a lýtkové :) Hnacím motorem jsou prostě pro mě ty zážitky a parta v kabině. A samozřejmě nesmím zapomenout na jednu věc, která je řekněme nadřazená těmhle všem věcem a to je tolerantnost a podpora mojí manželky, protože bez toho by to prostě nešlo…"

Jak se podle tebe mužský hokejbal na nejvyšší úrovni změnil od doby, co jsi do něj vstoupil? Mám na mysli styl hry, ale třeba i zázemí nebo vybavení. Jsi radši za aktuální stav, nebo rád vzpomínáš na "dobu asfaltovou"?

"Obecně jsem s asfaltem problém neměl, ale žijeme v 21. stoletím (mimochodem dobrý číslo #21 :) a je dobře, že se hokejbal posouvá i v tomto směru. Ideálem by bylo, aby naše děti běhali za tým kulatým nesmyslem za pár let jen v halách a hrací komfort se zase posunul o level výš."

"Co se týká stylu hry, tak to samozřejmě od mých začátků také doznalo změn. Dřív jsme si opravdu chodili hokejbal „zahrát“ a stačilo se na to jednou týdně sejít na tréninku, říct si, kdo teda vlastně pojede a vyhrávalo se. Pokud chce dneska hokejbalový tým hrát o medaile, je zapotřebí min. 3-4x v týdnu trénovat v hojném počtu, připravovat se takticky, mentálně…"

V nejmenší věkové kategorii už s hokejkou a míčkem válí také Tesař "Junior". Jsi rád, že ho hokejbal taky chytl a jsi při sledování jeho zápasů nervóznější než když sám hraješ?

"Popravdě jsem moc nechtěl, aby Štěpán hokejbal hrál… Nicméně sotva, co začal chodit, držel hokejku v ruce a hokej jsme mastili doma v chodbě každou volnou chvíli. Pak se samozřejmě chodil dívat na zápasy a chtěl to zkusit taky. Tak nějak to vyplynulo samo…A při sledování jeho zápasů nejsem nervózní vůbec. Snažím se v něm zatím pěstovat spíš to, že je to zábava než že by bylo důležité kdo vyhrál a kdo prohrál… Ale on to prožívá naplno a baví ho to, takže jsme i my s manželkou spokojení. A po tréninku či zápase je vždycky hotovej, chce jít brzo spát, takže je to takový vítězství pro všechny :)"

Máš nějaký svůj předzápasový rituál, který se snažíš dodržovat a cítíš před zápasy nervozitu a napětí?

"Před každým zápasem cítím napětí a jsem tak trochu nervózní. Ale zdravě, nic z čeho bych se hroutil. Přeci jen už mám něco odehráno…A rituál mám jen jediný při rozcvičce, kdy nikdy nestřílím závěrečnou střelu od červené."

V loňské sezóně jsi byl v jednu chvíli součástí trenérského týmu, který byl sestaven z velké části z aktivních hráčů. Jak tuhle zkušenost s odstupem času hodnotíš?

"Součástí trenérského týmů jsem sice byl, ale opravdu jen velmi krátkou dobu. Za mě to bylo jakési nejlepší možné provizorní řešení dané situace a jediné, co jsem si z toho odnesl je, že bych to již nikdy nechtěl zažít a měli bychom si vážit toho, že máme výborného hlavního trenéra a ne 3-5 polotrenérů. I přesto, že to v danou chvíli relativně fungovalo."

V letošní sezóně je tým veden "klasickým způsobem". Jak zatím hodnotíš fungování a složení realizačního týmu vedeného p.Bieglem v letošní sezóně?

"S tím jsem naprosto spokojen a doufám, že p. Biegl tady s námi nějakou dobu vydrží a bude především střední a mladé generaci našeho týmu předávat svoje vědomosti a vnášet do naší hry jeho dlouholeté zkušenosti."

V aktuálním ročníku extraligy jsi zatím zaznamenal v 8 utkáních 2 kanadské body za 2 asistence. Znamená to, že na hřišti plníš spíš obranné úkoly, nebo je to tím, že zatím nemáš štěstí v koncovce?

"O štěstí/neštěstí bych v tomto případě nehovořil :) Jak s oblibou říkám, snažím se to hrát hlavou. Mám kolem sebe „mladý pušky“, běhavý kluky, kterým se snažím připravovat překvapivými přihrávkami šance a obecně vtípit hře naší lajny nějakou myšlenku, abychom jen neběhali od mantinelu k mantinelu, ale aby nás to taky trochu bavilo…"

Aktuálně nám patří místo v první šestce extraligové tabulky, oproti konkurentům máme nějaké zápasy k dobru. Jsi spokojen s umístěním a herním projevem našeho týmu?

"Myslím, že začátek sezóny nám vyšel na výbornou, ale po dobrých zápasech s týmy z první čtyřky přišlo jakési uspokojení. Těch příčin je několik, víme o nich, bavíme se o nic a teď je potřeba to přenést do posledních dvou zápasů podzimní části, tak abychom byli, tam kde chceme být."

S jakým umístěním po základní části by jsi byl spokojený?

"Samozřejmě by bylo dobré začínat play-off doma, kde jsme silný, takže odpověď zní do 4. místa."

Je něco, co bys chtěl vzkázat příznivcům hradeckého hokejbalu?

"Jsem rád za každého, kdo nás přijde podpořit nebo kdo se jakýmkoli stylem podílí na vedení klubu - těmto lidem patří velký dík. Fanouškům bych také chtěl vzkázat, že na jarní zápasy se k bufetu/na tribuny vrátí pokladnička pro dobrovolné vstupné na zápasy A-týmu a mohou tak přispět mimo jiné na parádní zážitky hráčů na rozlučce sezónou – a to je to, proč mě to vlastně stále ještě baví… Kvůli zážitkům…"

Děkuju za tvůj čas a do dalších zápasů hodně štěstí!

 

Diskuze

Události

Žádné nadcházející události pro tento tým.

Najdete nás na Facebooku

Poslední zápas

HBC Hradec Králové 1988
SK Hokejbal Letohrad
4:3
Podrobnosti

Střelci týmu

10 gólů

Jakub Svoboda

Nejbližší narozeniny

11.07.2020 Filip Novák (18)

Počet návštěv: 30715
Posledních 30 dnů: 973 | Posledních 7 dnů: 126 | Poslední den: 13

© 2020 HBC Hradec Králové 1988 | Všechna práva vyhrazena | info@hokejbal-hk.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne