HBC Hradec Králové 1988

Příští zápas

TJ Kovo Praha vs HBC Hradec Králové 1988

Datum a čas konání: 19.9.2020 11:00
Místo: Praha-Palmovka

P.Biegl a hodnocení nedokončené sezóny

P.Biegl a hodnocení nedokončené sezóny

Letošní sezónu hokejbalové extraligy bohužel stejně jako další soutěže a sportovní akce po celém světě poznamenala pandemie koronaviru, která způsobila anulování celé soutěže, která tedy v sezóně 2019/2020 nepozná svého vítěze. K rozhovoru na konci zvláštního ligového ročníku jsme pozvali trenéra A-týmu Pavla Biegla se kterým se předseda klubu Jakub Ježek dohodl na spolupráci i pro nadcházející ročník. Nově by se pak pan Biegl měl určitou formou zapojit i do tréninků mládežnických kategorií, zejména pak juniorky.

Dobrý den,
Pane trenére, jak vnímáte anulování celé soutěže kvůli koronaviru a bylo její ukončení podle vás správným krokem ze strany hokejbalového svazu?


"Koušu to stále hodně blbě. Nemyslím si, že bylo uděláno vše pro dokončení soutěže. A tímto se neopírám do svazu, ale do účastníků extraligy. Pokud mám správné informace, tak svaz pouze reagoval na vůli většiny klubů soutěž nedohrát. Což mě mrzí, protože naše šance na řekněme dobré umístění nebyly zrovna malé."

Jak jste vynucenou pauzu prožíval vy osobně? Spousta lidí mluví o tom, že se dostali k věcem a koníčkům, na které doteď nebyl čas, měl jste to podobně?

"No, nevím, jestli přítelkyni můžu nazvat koníčkem… Snažil jsem se věnovat volný čas jí. Občas jsem pomohl synovi s pracemi kolem dlažby před domem. Ono zas kvůli vládním opatřením se do žádných větších akcí člověk pouštět stejně nemohl a učení na dálku přes web semináře je časově náročnější než přímá výuka…"

Co se vám při vzpomínce na ročník hokejbalové extraligy 2019/2020 vybaví jako první?

"To nelze publikovat…"

Před přerušením a následným anulováním sezóny se A-tým nacházel na třetím místě se slušnou vyhlídkou pro boj o první čtyřku. Šance na to začínat play-off na domácím hřišti byly velmi pravděpodobné. Vnímáte tedy odehranou část sezóny s odstupem několika týdnů jako úspěšnou a převládá u vás spíše spokojenost?

"Nedohranou sezónu vnímám především jako nedodělanou práci. Úspěšnost či neúspěšnost čehosi se dá posuzovat až po jeho skončení. Zajíci se také počítají až po honu. Dobré pocity převládají, ale spokojenost je v nedohlednu. Kromě toho spokojenost má blízko k uspokojení a to určitě v hlavách mé i hráčů nepotřebujeme. Já vlastně spokojený trenér nikdy nebudu. Vždy se najde něco, na čem se bude muset pracovat, co je třeba zlepšit. Doufám, že jednou budu po sezóně především šťastný trenér…"

Jak se vám během sezóny, letní a zimní přípravy i v zápasech líbil přístup vašich svěřenců? Mám teď na mysli hlavně docházku a nasazení hráčů.

"K letní přípravě jsem se, myslím, vyjádřil již v předsezónním rozhovoru. Tam byla docházka především v kondiční části nedostačující, pak se situace zlepšila a do přerušení soutěže byla na dobré úrovni. To znamená i v zimní přípravě. Však se také kondice projevila na turnaji v Plzni. Byl to jeden z důvodů, proč jsme si domů odvezli pohár pro vítěze Pilsen Challenge.
Úsilí vkládané do tréninkových činností je u hráčů rozdílné, ale na tom není nic divného. V průběhu tréninků poměrně často připomínám hráčům, že téměř všechna cvičení jsou herní a tím pádem návyky z nich získané si přenesou podvědomě i do hry samotné. Neříkám jim to proto, že by cvičení flákali, ale proto, aby na ně byli soustavně plně koncentrovaní, pak to totiž dává smysl. A oni se to až na výjimky snaží plnit a sami cítí, že se jim to v zápasech vrací. Souvisí to úzce i s chutí, s jakou trénují. Velice zřídka musím někomu při cvičení připomenout, že by měl hrábnout více. Takže nasazení OK."

Sezóna 19/20 pro vás měla být prvním kompletním ročníkem v pozici hokejbalového kouče. Přinesla vám nějaké nové poznatky či zkušenosti?

"No jéje. Každým zápasem a i tréninkem se učím. Letos mi nejvíce dal turnaj v Plzni. Rád bych touto cestou poděkoval Mečounům za pozvání na turnaj. Téměř každé utkání jsem sledoval z tribuny a získával poznatky. Beru každou informaci, kterou po vyhodnocení mohu uplatnit do naší hry. Určitě jsem si po roce jistější v kramflecích."

Podařilo se nám nastřílet čtvrtý nejvyšší počet gólů. Panuje tedy spokojenost, co se týče produktivity?

"O spokojenosti jsem se už vyjádřil. Tedy nepanuje. To neznamená, že žádný posun k lepšímu nenastal. Nastal a dle mého názoru dost výrazný. Již nejsme hordou husitských bojovníků, kteří se na gól strašně nadřou a soupeře utlučou 2:1. Dříve byla kolikrát vstřelená branka spíše dílem náhody. Pokud by sezóna byla odehraná celá, je předpoklad, že bychom se zastavili na čísle přes 90 vstřelených branek v základní části. Nejsem fanoušek statistik jako ukazatele kvality, ale zde je rozdíl od minulé sezóny, kdy jsme dali 60 branek, sakra do očí bijící. Ale stále máme velké rezervy, co se týče produktivity. Šancí si vytvoříme nyní snad i dostatek, ale za mě máme stále malé procento úspěšnosti v zakončení. To nás také stálo minimálně 8 bodů. Proto na tom stále pracujeme a budeme pracovat."

Čísla jasně dokazují, že oproti jiným týmům nespoléháme v útoku na jediného hráče, ale produktivita je rozložena mezi větší počet hráčů. Vždyť přes 10 bodů se v 15 odehraných zápasech dostalo hned 6 hráčů, kteří se seřadili v rozmezí 8 KB. Vnímáte tento fakt jako pozitivní?

"Jak by řekli hokejisté, tak určitě… Ono to souvisí nepřímo i se ziskem sebevědomí každého hráče, které plyne ze soustavného tréninku zakončení. Dříve mělo hodně hráčů problém zakončit z první, dnes jsme úplně jinde."

Když se podíváme na bilanci domácích a venkovních utkání v aktuálním, nedokončeném ročníku, tak si nelze nevšimnout výrazného kontrastu v tomto ohledu. Čím to, že se týmu na domácím hřišti dařilo o tolik lépe (0 proher, v 7 zápasech skóre 41:15)?

"Tuto bilanci považuji za zavádějící, protože z TOP týmů současné tabulky jsme měli doma pouze Pardubice. Letohrad neměl formu minulých let a Ústí, přestože má svoji kvalitu, při vší úctě pro mě není Kladno, Kert a Plzeň, které jsme měli doma teprve přivítat. Takže z pohledu toho, že jsme chtěli skončit v první čtyřce, to až zas tak úžasná bilance není. Je spíše adekvátní."

Když se zaměříme na hru obrany, tak i z čísel lze vyčíst třeba to, že naše obranná hra byla na úrovni Plzně nebo Kert Parku, tedy těch nejlepších, odskočené bylo v tomto ohledu pouze Kladno. Jste spokojený s hrou týmu v obranném pásmu?

"Zase ta spokojenost. Ne, nejsem spokojen. Když porovnám bránění týmu při mém příchodu k týmu na první play-off proti Kladnu, tak jsme si výrazně pohoršili. Tehdy jsme byli velmi disciplinovaní a dostatečně důrazní. Proto jsme byli pro soupeře typu Kladno nepříjemní, byť jsme jeho kvality nedosahovali. Nyní mi kolikrát chybí respekt k protivníkovi, který v myslích mých svěřenců nepatří do TOP 5, a proto řadu situací podceníme, není tam dostatečný důraz a svou laxností dáváme soupeři šanci ke skórování. Jsou to branky, které padnout nemusí. Obranná hra totiž není jen na obráncích v obranném pásmu. Bránícím se stává každý v momentě, kdy nejsme na balónku. Na to zapomínáme. To, že s počtem obdržených branek na tom nejsme špatně, je svým způsobem zkreslující, protože hodně tomu stavu pomohl Pípa v brance. Měl výbornou sezónu."

Když se ohlédnete za odehranou částí uplynulé sezóny, tak které zápasy vám utkvěly v paměti jako ten nejpovedenější? Bylo také nějaké utkání, které se nepovedlo a na které byste nejradši zapomněl?

"Nejde ani tak o povedená utkání, která utkvěla v paměti, jako spíše o poznání, že se Piráti stali komukoliv z TOP týmů více než rovnocenným soupeřem. Z toho mám radost. Hodně smutný jsem byl naopak při návratu ze Sudoměřic a také z tripu na sever. Byly to zápasy, které jsme měli vyhrát. Tam jsme ztratili celkem 8 bodů…"

Byl během sezóny vidět ve hře týmu nějaký prvek, ve kterém přišlo díky tréninkům takové zlepšení, které vám opravdu udělalo radost?

"Jistě. Útočná hra jako celek začíná mít hlavu a patu. Především hra v útočném pásmu už není na náhodu, kdy jeden čeká, co vymyslí druhý. Zásady pohybu na útočné polovině postupně vstřebáváme do kebulí. Ta změna přicházela především na podzim pomaleji, než jsem doufal, ale nyní je naprosto zřejmá. Za to jsem opravdu rád."

Aktuální situace je taková, že mužstvo naplno trénuje, byť tedy soutěž pokračovat nebude. Máte v plánu nějaká přátelská utkání, nebo turnaje?

"Plán je jedna věc a chuť soupeřů druhá…Svaz nabídl po ukončení soutěže určitou alternativu, ale do té se klukům nechtělo. Tak předseda Kuba Ježek oslovil několik klubů v regionu, zda nemají zájem o sehrání dvojice přípravných zápasů (doma-venku) a bohužel nemají. Doufal jsem v čtyři utkání a nic. Takže max. do 20. června budeme pouze trénovat a pak se sejdeme na začátek kondiční přípravy až v polovině července."

Jsou nějaké aspekty hry, či herní dovednosti, na kterých se snažíte s hráči v tomto období pracovat a vyladit je do začátku příští sezóny, která by měla začít na podzim, pokud všechno dobře půjde?

"Jsou, ale to je tajné. V lecčems jsme na půli cesty."

Jistě už ve spolupráci s předsedou Ježkem pracujete na programu letní přípravy. Chystáte pro hráče nějaké novinky, nebo se budete držet osvědčeného modelu přípravy na uplynulou sezónu?

"Pracujeme, pracujeme. Harmonogram už je na světě, jen musíme doladit kosmetické úpravy a přípravná utkání. To bude souviset se startem extraligy, ale jelikož ho ještě neznáme, tak neznáme i termíny přípravných zápasů. Model přípravy bude podobný tomu, co pánové absolvovali vloni. Změna nastane v místě konání soustředění. To se uskuteční ve Vrchlabí, kde zázemí bude určitě na vyšší úrovni než v Deštném."

Jak jste spokojený s kádrem, který máte k dispozici a jeho šířkou a můžete již nyní prozradit, jestli chystáte v letní přestávce nějaké odchody/příchody?

"Já nevím, kdo bude v kádru na konci srpna. Já zatím jen doufám, že budu moci pracovat v další sezóně s identickým kádrem, který byl k dispozici v průběhu té letošní. Včetně všech hostování či střídavých startů. Navíc bych uvítal zapracování několika juniorů. U některých z nich vidím snahu poprat se o místo v Áčku a u některých ta snaha jaksi patrná není, což je škoda… Případný příchod dalšího hráče považuji za nereálný, v případě TOP hráče ne za nemožný, zvláště pak pokud by nás někdo chtěl opustit, což si ale nepřeji."

Je něco, co byste chtěl vzkázat příznivcům hradeckého hokejbalu?

"Že nastal čas přepsat historii…"

Děkuju za váš čas!

Diskuze

Události

Žádné nadcházející události pro tento tým.

Najdete nás na Facebooku

Poslední zápas

HBK Karviná
HBC Hradec Králové 1988
5:6 SN
Podrobnosti

Střelci týmu

5 gólů

Petr Novák

Nejbližší narozeniny

20.09.2020 Petr Brykner (31)

Počet návštěv: 33039
Posledních 30 dnů: 1696 | Posledních 7 dnů: 628 | Poslední den: 39

© 2020 HBC Hradec Králové 1988 | Všechna práva vyhrazena | info@hokejbal-hk.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne