HBC Hradec Králové 1988

Příští zápas

Hradec vstoupil do play-down pravou nohou a v sérii vede 2:0

O uplynulém víkendu se naplno rozjel boj o všechno. Play-down o udržení extraligy v Hradci nabídlo všechno co správná série má nabízet, tedy emoce, tvrdé souboje, krásné branky nebo vynikající zákroky brankářů. Tohle všechno bylo k vidění během dvojice zápasů pirátů proti Plzni. Našim hokejbalistům se podařilo získat dvě důležitá vítězství a v tuto chvíli jsou krok od záchrany extraligové příslušnosti i pro příští sezónu.

Sobotní utkání hrané netradičně až od 17 hodin přilákalo na poměry letošní sezóny celkem slušnou diváckou návštěvu, která viděla opatrnější úvod. Obecenstvo sledovalo několik nadějných brejků plzeňských nebo šanci Šimůnka, ale skóre se neměnilo. Za zmínku stála střela jednoho z hradeckých hráčů, kterou zkrotil Kráčina efektním semaforem nebo gesto fair-play Petra Gřonky, který se v závěru první části přiznal k faulu vysokou holí mimo pozornost rozhodčích, která navíc oslabila jeho tým na čtyři minuty. Přesilová hra byla rozdělena pauzou na dvě poloviny. ta první se hradeckým nevyvedla a žádná nadějnější příležitost z toho nebyla.

Hned po přestávce se však blýskl pěknou střelou Šimůnek, ale pravá tyč plzeňské branky znamenala konečnou jak pro tuto akci, tak pro balónek, který se rozletěl na dvě poloviny. Utkání plné tvrdých soubojů pokračovalo. První slovo nakonec řekli mečouni. V přesilové hře napřáhl Průcha a vymetl pavučiny v růžku hradecké branky. Vedoucí gól jakoby piráty vyprovokoval k větší aktivitě a hra se přesunula do pásma hostů. Kráčina odolával až do šestadvacáté minuty. Dlouhé obléhání plzeňské branky vyústilo ve tři střely Tomáše Jiříka. Dvě mířily vedle, ale ta třetí již našla v předbrankovém prostoru hůl Jana Bacovského, který změnil dráhu míčku mimo dosah plzeňského brankáře. Netrvalo to ani dvě minuty a Hradec vedl! A opět to byl útok s Janem Bacovským a bratry Březinovými. "Báca" se dostal do šance v mezikruží, Kráčina míček ztlumil, ale nezachytil a důrazný Ondřej Březina jej dotlačil za brankovou čáru.

Třetí část pak pro domácí začala nejlépe jak mohla. Erban se dostal do dobré příležitosti, jeho střelu plzeňský brankář vyrazil k Josefu Šimůnkovi a ten pohotovou dorážkou dodal svým spoluhráčům na hokejky klid a dvoubrankové vedení. Skvělá bitva pokračovala a emoce plály hlavně v prostoru před plzeňskou brankou. Oba týmy měli k dispozici přesilové hry, ale skóre se neměnilo. Důležitý moment přišel v 41.minutě. Hosté se dostali do přečíslení dvou na jednoho, ale Brykner vytáhl dobrý zákrok. Hosté se ale dál hnali za gólem, kterým by se dostali na dostřel. Poslední tři minuty zápasu dokonce hráli bez brankáře v šesti proti čtyřem, ale branka již nepadla a úspěšný vstup do série o udržení tak slavil Hradec.

Branky a nahrávky: 26. Bacovský (Jiřík, Fanderlík), 28. Březina (Bacovský, Březina), 31. Šimůnek (Erban) – 23. Průcha (Vobruba)

HBC Hradec Králové 1988: Brykner (Dvořáček) – Jiřík (A), Fanderlík, Jonáš, Švanda, Škoda, Zeman – Tesař (C), Bacovský, Hrubý, Šimůnek, Březina O. (A), Erban, Březina D., Rakovský J., Černý L., Šimek

HBC Plzeň: Kráčina (Návara) – Valenta, Poláček, Hanuš (C), Benedikt O., Ulč (A), Polívka – Galla, Malý, Reiser, Hurt, Gřonka, Majer, Vobruba (A), Průcha, Benedikt J., Miksan, Kejř

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nedělní odpoledne již co se počasí týče nevypadalo zdaleka tak idylicky a hřiště začal před utkáním skrápět déšť. Na odhodlání obou soupeřů urvat pro sebe druhý zápas série však neměla voda snášející se z nebe sebemenší vliv. Začalo se ve velkém tempu, první velkou šanci měli plzenští, ale v samostatném úniku jejich útočník Bryknera neprostřelil. Hra se v témže střídání otočila a nepsané pravidlo "nedáš-dostaneš" se naplnilo do puntíku. David Březina našel Erbana a ten střelou na vyrážečku po necelé minutě rozjásal domácí střídačku i nejvěrnější fanoušky pod deštníky. Domácí byli po většinu první třetiny lepším týmem, ale své šance si zejména v přesilovkách vytvářela také Plzeň. Ta se nakonec dočkala vyrovnání. Riskantní rozehrávka Bryknera s Jiříkem vyústila ve ztrátu míčku a Vobruba zasunul míček za brankovou čáru.

Vstřelená branka hostům pomohla a mohli se dostat do vedení ve vlastním oslabení, ale hradecký brankář situaci zvládl. I přes další šance druhá perioda branku nenabídla. V poslední vteřině však přišel důležitý moment, když Kejř seknul Fanderlika a třetí část tak začínala převahou Hradce čtyř proti třem.

A byl to skvělý začátek! Ondřej Březina ihned po buly vyrazil dopředu jako tank a prosmýkl se obranou až před brankáře. Místo zakončení, ale našel přihrávkou svého bratra Davida, na kterého již zívala prázdná branka-krásná akce! Od začátku třetí části navíc uběhly pouhé čtyři vteřiny! Silný start pirátů do třetí části navíc pokračoval. V pokračujícím tlaku napřáhl u mantinelu Švanda a jeho nádherná střela prosvištěla až do růžku Kráčinovy branky-další skvělý hokejbalový moment! Tyto situace se nakonec ukázaly jako rozhodující pro výsledek druhého střetnutí. I přes množství strkanic a planoucích emocí, které vyústily mimo jiné i v osobní trest pro Ondřeje Březinu se už hostům nepodařilo zdramatizovat průběh zápasu. Byl to naopak Zdeněk Erban, který svou druhou brankou v zápase korunoval vynikající výkon v rámci celého víkendu. V přesilové hře nejdřív se střelou drobně zaváhal, ale poté vyslal zápěstím nechytatelnou ránu na zadní tyč, která dala výsledku konečnou podobu- 4:1.

Za příznivého stavu 2:0 na zápasy se tak série stěhuje do Plzně, kde bude pokračovat v sobotu od 16:00 třetím dějstvím. Vykročili jsme do ní pravou nohou, ale ten poslední, nejtěžší krok nás teprve čeká-držte nám palce!

Branky a nahrávky: 1. Erban (Březina), 31. Březina (O.), 33. Švanda (Hrubý), 44. Erban (Jiřík) – 15. Vobruba (Průcha)

HBC Hradec Králové 1988: Brykner (Dvořáček) – Jiřík, Švanda, Škoda, Zeman, Fanderlik, Jonáš – Březina O., Březina D., Bacovský, Černý L., Šimůnek, Erban, Fiedler, Tesař, Šimek, Hrubý, Rakovský,

HBC Plzeň: Kráčina (Návara) – Valenta, Poláček, Hanuš, Benedikt O., Ulč, Polívka – Galla, Malý, Reiser, Hurt, Gřonka, Majer, Vobruba, Průcha, Benedikt J., Miksan, Kejř