HBC Hradec Králové 1988

Příští zápas

Historie

Na přelomu 90.let zasáhl organizovaný hokejbal, anglicky street-ball hockey, i metropoli východních Čech. Nesmělé počátky představovala městská Hradecká liga, jež vedla k založení několika mužstev. V roce 1988 stál Alexandr Salák u vzniku tělovýchovné jednoty Piráti Hradec Králové, která se přes městskou ligu v roce 1989 přihlásila do okresní soutěže. Revoluční rok a následující období znamenalo jak v celorepublikovém, tak ve východočeském podání stabilizaci struktur a určování závazných organizačních pravidel.

V roce 1993 pak mohly vzniknout první mládežnické soutěže pod záštitou Českomoravského svazu hokejbalu (ČMSHb). Práce s mládeží se v hradeckém týmu stala od tohoto momentu doménou, o kterou chtěl Alexandr Salák opřít tvorbu silného mužstva, které by mohlo obstát v celorepublikové konkurenci. Jenže talentovaní mladíci trpěli ekonomickou nevyspělostí klubu, odcházeli do movitějších a perspektivnějších týmů a dočasně tak odstavili význam hradeckého hokejbalu na druhou kolej. Hradecká hřiště tak opouštěli i budoucí medailisté z juniorských akcí národního týmu Pavel Kuta, Michal Skrovný nebo Martin Neruda. I přesto se hradecká mládež dočkala úspěchů v podobě stříbrných dorosteneckých medailí z let 1995 respektive 1996. Zlomovým momentem pro novodobou historii klubu byl nástup druhé generace. Talentovaní mladíci udivovali republiku skvělými výsledky a to i přesto, že stále trénovali na hřišti bez mantinelů, což mimo jiné znamenalo i to, že neměli možnost představit se domácímu publiku. Mladý tým, pracující v neodpovídajících podmínkách a připomínající svými úspěchy Klabzubovu jedenáctku, sbíral jednu medaili z mistrovství ČR za druhou. Ve sbírce budoucích opor A-týmu se tak sešlo: žákovské zlato z roku 1996, dorostenecké zlato z roku 1997, dorostenecký bronz z roku 1998, dorostenecké zlato z roku 1999, juniorské stříbro z roku 2001 a konečně juniorský triumf v ročníku 2001/2002. Tažení tolik úspěšného týmu si nemohli nevšimnout ani tvůrci reprezentačního mužstva do 21 let. Nominovaní borci se tak stali republikovou raritou, protože jako jediní neměli svůj A-tým v jedné ze dvou nejvyšších soutěží. Přesto se do širší nominace dostali hned čtyři borci, z nichž se později Petr Novák stal nejmladším členem týmu, jenž vybojoval stříbro na 1.Mistrovství Světa juniorů v roce 2000 a později se stal i kapitánem juniorských mistrů světa ze Champéry 2002. To se již po jeho boku proháněl i klubový kolega Jan Bacovský. Možná i úspěchy těchto průkopníků mladého sportu přiměli město k větší spolupráci s hokejbalovým klubem.

Z bližší spolupráce resultovala i výstavba jednoho z nejkvalitnějších hřišť v celé republice, jenž umožnilo perspektivnímu družstvu konečně pracovat v kompetentních podmínkách. Samozřejmě bylo otázkou, zda se tito úspěšní mladíci dokáží přeorientovat na mužské kategorie a pomůžou stagnujícímu A-týmu k postupu z oblastní soutěže. Mužstvo začalo pomýšlet na postup do Národní ligy (2. nejvyšší soutěže v ČR), což bylo i lákadlem pro "zběhlé" odchovance, kteří se začali postupně vracet ze svých úspěšných celorepublikových misí. Mladý kádr, ve kterém se sešlo 7 bývalých a 4 současní juniorští reprezentanti, si tak před sezónou 2000/2001 určil jasný cíl - postup do druhé nejvyšší ligy. Po překonání největší překážky, týmu HBC Liberec, dosáhl perspektivní tým vytouženého cíle a zaslouženě postoupil do Národní ligy (1.ČNHbL). Pro mnoho hráčů to byl první pohled do světa opravdového hokejbalu. Dynamicky se rozvíjející sport si postupem do druhé nejvyšší soutěže vynutil kromě větší sportovní připravenosti i několik mimo-sportovních záležitostí. Druhá liga znamenala pochopitelně růst nákladů spojených s cestováním nebo pravidelným pořádáním domácích střetnutí. Do pozice generálního manažera klubu se ještě před startem nového ročníku dostal Mgr. Josef Hora a společně se svým kolegou, ing. Lubošem Kosinou a sekretářem Miroslavem Moravcem, bývalým vynikajícím hráčem, dosáhli stabilizace struktury Pirátů Hradec Králové a položili základy ke kvalitní práci na vysoké úrovni. Po postupu do 1.ČNHBL se na místo hlavního trenéra A-týmu prosadil Petr John, který mužstvu vnuknul zásady disciplíny a přesvědčil hráče o nutnosti dokonalé fyzické připravenosti. V sezóně 2001-2002 skončil náš tým na 10. příčce 1.ČNHbL, čímž splnil požadavky vedení a udržel se v druhé nejvyšší soutěži.

Před sezónou 2002-2003 se v mužstvu udály velké změny. Na post hrajícího trenéra byl po dohodě s vedením klubu dosazen Daniel Nutil. Hradecký rodák, který několik let hájil barvy extraligové Chrudimi, znamenal pro mužstvo obrovský přínos a to nejen po stránce herní, ale i trenérské. Mužstvo zažilo novou formu letní přípravy a s velkým zaujetím polykalo těžké tréninkové dávky, které jim neúprosný trenér naordinoval. Daniel Nutil však nebyl jedinou posilou. Do Hradce Králové se po mnoha letech strávených v extraligovém Jokeritu Chrudim vrátil i urostlý univerzál Martin Neruda a také obránce Petr Vaněk, zvolen později za kapitána týmu. Před hokejbal v Hradci Králové byl tak postaven nový úkol: přehodnotit své ambice a začít pomýšlet na vyřazovací souboje a postup mezi republikovou elitu. Ročník 2002/2003 se stal důkazem, že tato přání nejsou nerealizovatelná. Mladé mužstvo skončilo po základní části na druhém místě tabulky, vstřelilo nejvíce branek v soutěži a stalo se černým koněm play-off. Ve vyřazovacích bojích se potvrdila malá zkušenost některých mladých opor mužstva, i tak však znamenal konec sezóny až poslední možný finálový duel, který v prodloužení rozhodla náhlá smrt a branka v hradecké síti, jež rozhodla o postupu hokejbalového týmu ze Slaného do nejvyšší soutěže. I přes sportovní neúspěch mohli být v Hradci se sezónou spokojeni. Atraktivní souboje na domácím hřišti přilákaly velký počet diváků, kteří vytvořili odpovídající sportovní atmosféru. Naplno se projevila i kvalitní spolupráce se serverem www.hka.cz a Hradeckými novinami, na jejichž stránkách byla hradecká veřejnost pravidelně informována formou obsáhlých reportáží, regionální televizní stanicí Puls, jež zařazovala úseky z domácích střetnutí ve večerních zpravodajství, MF Dnes, která přinesla několik rozhovorů se zástupci úspěšného mužstva nebo firmou Coca-Cola, která se postarala o dodávky kvalitních sportovních nápojů pro hradecké mužstvo. Mužstvo TJP Hradec Králové se tak během tří sezón proměnilo z průměrného člena oblastní ligy v kandidáta na postup do Extraligy.

Již tak kvalitní kádr posílili před sezónou 2003/2004 další výteční hráči. Do mužstva se během předsezónní přestávky adaptovalo dalších šest hráčů, kteří svou herní kvalitou posunuli tým o krok výše a vytvořili v kádru velkou konkurenci. Mezi nově příchozími se objevil například juniorský mistr světa Petr Urban nebo jeden z nejlepších obránců extraligy Daniel Balihar. V Hradci Králové se tak vytvořil tým, který druhou nejvyšší ligu přerůstal a pomýšlel na soutěž nejvyšší. I v mimosportovních záležitostech projevilo mužstvo své odhodlání, když dokázalo na vlastní náklady vybudovat osvětlení celého hřiště a vytvořil si tak podmínky pro trénink na hrací ploše po celou zimu, což je pro růst týmu v dalším období velmi důležitá skutečnost. Další podstatnou událostí bylo úspěšné navázaní kontaktu s Domem dětí a mládeže (DDM), který sídlí v Kozinově ulici. DDM nabídlo hokejbalovému týmu vhodné prostory ve svém objektu, které jsou nyní využívány jako kanceláře, klubovna či místnost umožňující sledování videa. DDM přišlo zároveň s nabídkou zaštítění veškeré mládeže a pokrytí nákladů ohledně její činnosti, což znamená velký posun vpřed. Z hokejbalových tréninků se tak staly dětské kroužky, které jsou širší veřejnosti mnohem přístupnější. V současnosti jsou připravovány akce, které by měly přilákat mládež k tomuto zajímavému sportu a zvýšit tak jeho prestiž. Moc dobře si uvědomujeme, že bez kvalitních mládežnických týmů nelze budovat perspektivní klub… Již od prvních kol sezóny 2003/2004 naznačovalo mužstvo trenéra Nutila velkou sílu a ambice poprat se na druhý pokus o účast v nejvyšší soutěži. Od začátku soutěže se drželo v tabulce na nejvyšších místech a po celou sezónu se přetahovalo o primát nejlepšího mužstva druhé nejvyšší ligy s ambiciózním týmem OEZ Letohrad. Velkoryse budovaný tým z Letohradu se netajil touhou postoupit do Extraligy a tak souboj o první příčku po základní části měl leccos naznačit o možnostech obou mužstev. V soubojích s většinou týmů soutěže se jasně ukazovalo, že pro systematicky budovaný tým z Hradce Králové začíná být 1.ČNHbL malá. O tom svědčí i statistika týmu po skončení základní části soutěže: TJ Piráti Hradec Králové postupovali do play-off z prvního místa s tříbodovým náskokem před OEZ Letohrad, když z 26 odehraných utkání odcházeli dvacetkrát vítězně a za celý průběh sezóny okusili pouze třikrát hořkost porážky. Ošemetné nástrahy vyřazovacích bojů zvládl královéhradecký tým na jedničku. Během celého play-off nenašel přemožitele o potvrdil tak svoje umístění po dlouhodobé části soutěže.

K vysněnému postupu do Extraligy však scházel ještě jeden těžký krok - změřit síly s vítězem Moravské národní ligy (Staropramen Hodonín) a adeptem na sestup z Extraligy (SHC Opava) v baráži, která se konala o posledním květnovém víkendu v Opavě. Zejména souboje s Opavou, která naplno využívala výhody bouřlivého domácího prostředí, byly velkolepou podívanou. Hrací systém dvakrát "každý s každým" nedovoloval zaváhání v žádném ze střetnutí. Po prvním hracím dni bylo jasné, že o postup mezi elitu svedou boj hráči Hradce a Opavy. První vzájemné měření sil dopadlo lépe pro hokejbalisty z východu Čech (4:1), ale rozhodující střetnutí přišlo v nedělním odpoledni. Strhující boj na hřišti, skvělá atmosféra v hledišti - to byly hlavní znaky nejdůležitějšího zápasu sezóny. Domácí již byli krůček od záchrany v Extralize, když v průběhu zápasu vedli již 3:1 a 4:2 a dalším gólem by smazali sobotní náskok Hradce. Hradečtí hráči se ale vypnuli k velkému výkonu a konečná remíza 4:4 stačila borcům z východočeské metropole k dosažení historického úspěchu a mnohaletého cíle - postupu mezi 12 nejlepších týmů České republiky.

Události

Žádné nadcházející události.

Najdete nás na Facebooku

Poslední zápas

HBC Hradec Králové 1988
HBC Most
1:2 PR
Podrobnosti

Střelci týmu

5 gólů

Jan Bacovský

Nejbližší narozeniny

18.10.2022 Tomáš Pazourek (25)

Počet návštěv: 49890
Posledních 30 dnů: 1009 | Posledních 7 dnů: 288 | Poslední den: 24

© 2022 HBC Hradec Králové 1988 | Všechna práva vyhrazena | info@hokejbal-hk.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne